نماز

هدف خلقت و هدف دین ،نماز و یاد خداست
دوشنبه 14 مرداد‌ماه سال 1392

بهداشت دهان و دندان در سیره و آموزه های پیامبر اسلام (ص)

 

دلشادنوقابی علی


 یکی از نکات مهم و حایز اهمیت در دستورات اسلامی، حفظ و ارتقا سلامت و تاکید بر تقدم "پیشگیری بر درمان" می باشد. پیامبر اعظم (ص) زندگی بدون سلامتی و تندرستی را، حیات بدون خیر و برکت دانسته و می فرماید : "لاخیر فی الحیاه الا مع الصحه ". آنچه که امروزه سازمان های بهداشتی با عنوان "انسان سالم، محور توسعه پایدار" بیان می کنند، دقیقا مضمون همین گفته پیامبر (ص) است. یکی از جنبه های مهم در دستورات بهداشتی اسلام، توجه به بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن می باشد.

این پژوهش، نوعی مطالعه مروری است که با بررسی منابع معتبر اسلامی، سیره و آموزه های پیامبر اسلام (ص) در مورد بهداشت دهان و دندان استخراج شده است.

با مروری بر منابع معتبر اسلامی ازقبیل طب النبی، نهج الفصاحه، طب الائمه، مکارم الاخلاق، وسایل الشیعه و دیگر منابع که در خصوص بهداشت و پیشگیری از بیماری ها، نکات مهمی را ارایه کرده اند، علاوه بر مضرات عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مطالب مهمی پیرامون فواید و آثار مسواک زدن و خلال کردن، شیوه و اوقات مسواک زدن، بیان گردیده است. پیامبر اسلام (ص) در ارتباط با اهمیت مسواک زدن می فرمایند :"آنقدر جبرئیل مرا به مسواک زدن سفارش کرد که گمان بردم به زودی مسواک زدن از واجبات دینی خواهد بود".

نتیجه گیری: با توجه به تاکید آموزه های دینی پیامبر اکرم (ص) در مورد بهداشت دهان و دندان، پای بندی و رعایت این سنت اسلامی، می تواند تا حد زیادی در حفظ سلامت فردی و در نتیجه سلامت جامعه اسلامی، موثر بوده و الگویی برای دیگران باشد


منبع : http://www.sid.ir/Fa/VEWSSID/J_pdf/6561386v2502.pdf